21 maja br. w progi naszej szkoły zawitali przedstawiciele miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: Pan Damian Chlebowski i Pan Dawid Pielawski.
Przybyłych gości przywitała Pani Dyrektor Edyta Śmigiel, która złożyła przybyłym strażakom serdeczne podziękowania za przeprowadzenie zajęć.
W dalszej kolejności panowie przypomnieli uczniom zasady postępowania na miejscu zdarzenia, zapoznając zebranych ze schematem postępowania. Następnie przedstawili sposób oceny stanu poszkodowanego i układania w pozycji bezpiecznej.Kolejnym punktem było prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i z wykorzystaniem AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego).Uczniowie z klasy siódmej i ósmej mieli okazję przećwiczyć układanie w pozycji bezpiecznej, prowadzenie resuscytacji czy zakładanie prostego opatrunku lub opaski uciskowej.
Pan Dawid i Pan Damian zapoznali uczestników spotkania z wyposażeniem torby ratowniczej tj. maseczka, ruki ustno – gardłowe, opatrunki, kołnierz ratunkowy itd.
Bardzo ważne jest opanowanie umiejętności właściwej oceny stanu poszkodowanego i udzielenia mu pomocy, gdyż może to zapobiec poważnym powikłaniom, a nawet śmierci. Takie umiejętności warto regularnie ćwiczyć, żeby jak najlepiej przygotować się do skutecznego podjęcia akcji ratowniczej.
Bardzo dziękujemy panom strażakom za przybycie i poświęcenie swojego czasu. Dziękujemy za profesjonalizm i pasję, z jaką przekazujecie młodym ludziom wiedzę.
Poniżej fotorelacja z przeprowadzonych zajęć.















