You are currently viewing Wycieczka do Poznania

Wycieczka do Poznania

Rankiem w słoneczny, majowy dzień uczniowie klasy IV i V wyruszyli z dworca PKP w Ostrowie Wielkopolskim na wycieczkę do stolicy Wielkopolski.

W pierwszej kolejności przeszliśmy ulicami Poznania poznając najważniejsze zabytki – Collegium Minus i Maius, Operę, Zamek Cesarski, Bibliotekę Raczyńskich oraz Plac Wolności

Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, aby podziwiać renesansowy ratusz, piękne kamieniczki, domki budników i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Stąd wyruszyliśmy do mieszczącego się niedaleko Rogalowego Muzeum Poznania, żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury.  Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia wraz z Rogalowym Mistrzem w pokazie wyrabiania rogali świętomarcińskich. Warsztaty dały także możliwość zapoznania się z elementami gwary poznańskiej oraz wysłuchania legendy o św. Marcinie.  Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika i skosztowali rogali świętomarcińskich. W samo południe, z okien Rogalowego Muzeum, obejrzeliśmy trykające się na wieży Ratusza Koziołki Poznańskie.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Pyry. Najpierw wychowankowie wzięli udział w warsztatach, podczas których każdy mógł przygotować pyrkę według własnych upodobań – posypać ją solą, ziołami prowansalskimi i papryką. Kiedy pyry wylądowały w piecu, my słuchaliśmy historii, które z dużą swadą opowiadał Pan przewodnik. Uczniowie zwiedzając muzeum dowiedzieli się skąd przybyły do nas pyry, co miał z nimi wspólnego Jan III Sobieski, jak wygląda uprawa tego warzywa, ile jest gatunków ziemniaków, co to jest krochmal, jakie dania można przyrządzić z ziemniaków. Na koniec otrzymaliśmy papierowe tytki z jeszcze gorącymi ziemniakami w środku. Było ciekawie i smacznie!

W drodze do galerii Posnania odwiedziliśmy pomnik Pyrka i Tyrka – słynnych Poznańskich Koziołków na Placu Kolegiackim.

Wycieczka do Poznania stała się okazją do odkrycia ważniejszych zabytków, tradycji i legend związanych ze stolicą Wielkopolski. Zmęczeni ale pełni niezapomnianych wrażeń powróciliśmy w godzinach wieczornych do naszych domów.