W miniony piątek do sali OSP w Czarnymlesie przybyła wyjątkowa publiczność, by wysłuchać szczególnego koncertu. Koncertu upamiętniającego 105. rocznicę odzyskania niepodległości.
Po powitaniu zaproszonych widzów przez Panią Dyrektor Edytę Śmigiel, na scenę skąpaną w półmroku i otuloną ciszą, wyszły Dzieci z II klasy, by słowem śpiewanym wprowadzić publiczność w tematykę wolności, wykonując piosenkę pt. „Co to jest niepodległość?”.
Po gromkich brawach, słowo poetyckie zaprezentowała uczennica z klasy VIII – Zofia Ratajska recytując utwór Józefa Mączki pt. „Wstań, Polsko moja”, po czym scena powitała swą sugestywną aurą uczennicę klasy V – Martynę Błaszczyk, prezentującą „Biały krzyż”.
Koncert został podzielony na obszary tematyczne, w których znaczenie wprowadzał Pan Krzysztof Karolewski, będący jednocześnie wraz z Panią Ewą Borowicz-Kasznicką oraz Panią Renatą Matschi koordynatorem przedsięwzięcia.
Kolejne części piątkowego spotkania to wykonanie utworu „Wojenko, wojenko” przez naszą absolwentkę Panią Agnieszkę Zimniak, po której na scenę wyszła kolejna nasza absolwentka, Pani Julia Lizak, wprowadzając słuchających w tematykę pieśni patriotycznej pt. „W listopadzie”.
Należy podkreślić, iż wśród występujących zobaczyliśmy również wszystkich Uczniów klasy VII, a także Amelię Kopczyńską, Lenę Serafin, kolejną naszą absolwentkę Panią Laurę Olszewską oraz rodzeństwo Wiktorię i Alana Janiaków. Wymienieni artyści zaprezentowali w dalszej części spotkania m.in. „Szarą piechotę”, „Śpiewkę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Deszcz jesienny”, „Warszawo ma”, „Dziewczynę z granatem” i „Miasto 44”.
Podczas koncertu na scenie pojawiła się także Nicola Klimek i Jakub Marszałek, recytujący kolejno „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej oraz „Pożegnanie” Józefa Relidzyńskiego.
Artystycznym podsumowaniem spotkania było wystąpienie uczennicy z klasy V Martyny Błaszczyk z utworem „Wolność”, po czym wszyscy występujący raz jeszcze zawitali na scenie, by pożegnać się z publicznością, która ofiarowała artystom gromkie brawa uznania wraz z wyrażeniem szczególnego podziwu dla wszystkich wykonawców.
Nie byłoby magnetyzmu tegoż wieczora, gdyby nie wyjątkowa scenografia, którą przygotowali Państwo Barbara i Tomasz Cieślińscy, tworząc także miejsce stanowiące kącik zawierający prace plastyczne dzieci biorących udział w konkursie plastycznym pn. „Barwy Narodowe”.
Ten niezwykły w swym artyzmie koncert to efekt realizacji projektu pn. „11 listopada Narodowe Święto Niepodległości – podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Czarnylas
i Hetmanów „Złotnica”, a wykonawcą Szkoła Podstawowa również w Czarnymlesie.
Organizacja nie należałaby jednak do najłatwiejszych, gdyby nie pomoc Rodziców z Rady Rodziców, a także Mieszkańców naszej wsi i okolic, którzy zawsze, ale to absolutnie zawsze służą swą bezgraniczną pomocą, ofiarując swój czas, pomysły, inicjatywę i serce.
Dziękujemy. Dziękujemy Wszystkim Wykonawcom, Osobom zaangażowanym w organizację, a także wszystkim Widzom za wyjątkowe wieczorne, listopadowe spotkanie.