Umysł przypomina żyzny ogród,
którym trzeba się codziennie zajmować, aby kwitł.”
Anthony de Mello
W dniach od 18 do 22 marca br. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Mózgu. Z tej okazji każdego dnia czekały na uczniów ciekawe działania, których celem było przybliżenie wiedzy na temat mózgu.
W poniedziałek przeprowadzono konkurs na przestrzenny model mózgu, który był przeznaczony dla uczniów z klasy VI, VII i VIII. Uczniowie wykonali siedem ciekawych modeli wykorzystując różne materiały: plastelinę, masy plastyczne, piankę budowlaną, a nawet kalafior. Podczas zajęć informatycznych uczniowie z klasy VII i VIII wykonywali ulotkę na temat „ Jak dbać o mózg?”
Drugi dzień był poświęcony diecie dla mózgu. Cała społeczność uczniowska przygotowywała pyszne i zdrowie drugie śniadania. Były kanapki, owocowe przekąski, koktajle i warzywne sałatki. Dzieci wykonywały swoje potrawy z dużym zaangażowaniem i jadły je ze smakiem.
Środa była przeznaczona na ruch. Podczas przerwy zarówno młodsi, jak i starsi zgromadzili się na szkolnym boisku i bawili się w takt muzyki. Zabawa była udana.
Kolejny dzień poświęciliśmy na rozwiązywanie quizów i zagadek. Trzeba więc było „ruszyć” głową i uruchomić cały swój potencjał umysłowy.
Z kolei piątek był przeznaczony na relaks dla mózgu. Nasza pani psycholog Patrycja Płomińska przeprowadziła dla poszczególnych klas zajęcia relaksacyjne przy muzyce. Zastosowano różnorodne techniki np. wyobrażeniową czy świadomego oddechu.
Ponadto na różnych zajęciach uczniowie zostali zapoznani z budową mózgu i jego zadaniami, oglądali filmy o działaniu mózgu, wykonywali ćwiczenia pobudzające kreatywność.
Podsumowanie akcji nastąpiło w środę 27 marca br. Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy model przestrzenny mózgu.
I miejsce ex aequo zajęły prace Julii Fluder z klasy VIII i Wojciecha Berezickiego z klasy VII, a III miejsce praca Norberta Kalii z klasy VII. Natomiast laureatami konkursu informatyczno – biologicznego pn. „Jak dbać o mózg?” zostali: Jakub Marszałek z klasy VIII, Wojciech Berezicki i Julita Zawidzka z klasy VII . Ponadto Julita Zawidzka jako jedyna rozwiązała wszystkie zagadki kryjące się pod kodami QR.
Zwycięzcom wręczono nagrody – gry edukacyjne, które zostały ufundowane ze środków Rady Rodziców.
Szczególne podziękowania pragniemy złożyć Panu doktorowi Tomaszowi Ziąbce za podarowanie szkole czterech worków typu sako, które posłużyły uczniom do odpoczynku i będą nadal służyły.
Poniżej przedstawiamy fotorelację z naszych działań.