Nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że corocznie 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia tytoniu i jego negatywne skutki zdrowotne.
Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Ogółem, tytoń pali 28 procent Polaków. Palenie zabija co roku 6 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce, z powodu chorób wywoływanych przez palenie, umiera corocznie 50 tysięcy osób.
Aby uzmysłowić uczniom, zwłaszcza gimnazjalistom, zgubne skutki palenia papierosów, na zajęciach z wychowawcami zrealizowano temat „Papierosy czy wolność?” Podczas lekcji wykorzystano film pt. „Nikotynizm” z serii „Mówię wam, nie warto”. „Możesz być wolna, ale nie jesteś wolna, kiedy palisz” – przekonuje w filmie Agnieszka Maciąg, aktorka i modelka. Porzuciła palenie, choć nie było to łatwe. Taką decyzję podjął również 20-leni Łukasz, który wszedł w ten nałóg już od 13. roku życia i któremu wystarczyło 7 lat palenia papierosów, aby zrujnować zdrowie fizyczne i psychiczne. Powyższe działania miały wzbudzić refleksję: czy warto sięgać po pierwszego papierosa.
Na szkolnym korytarzu wyeksponowano gazetki związane z powyższym tematem, co pozwoli na wzmocnienie oddziaływania profilaktycznego i będzie, chociaż przez krótki czas, przypominało o wolności od nałogu palenia tytoniu.