30 marca br. w siedzibie Nadleśnictwa Antonin zgromadziło się ok. 70 osób, aby wziąć udział w spotkaniu poświęconym sowom. Na miejscu wyjaśniono zgromadzonym miłośnikom sów, że pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem „Nocy Sów” jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie.
O godzinie 18:30 lokalni koordynatorzy akcji- Waldemar Blaźniak i Robert Kaczmarek przekazali uczestnikom informacje na temat omawianej grupy ptaków. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce można spotkać 13 gatunków sów, z czego 10, to gatunki lęgowe.Największą sową występującą w Polsce jest puchacz, a najmniejszą sóweczka (wielkość wróbla). Omówiono również biologię i zwyczaje poszczególnych gatunków oraz sposoby ich ochrony. Kolejnym punktem spotkania była emisja filmu pt. „Sowy Polski” autorstwa Artura Tabora.
Kiedy zapadła noc i na niebie pojawił się księżyc, wyposażeni w latarki, wyruszyliśmy ścieżką na teren rezerwatu „Wydymacz”. W ciszy i dużym skupieniu, nasłuchiwaliśmy odgłosów dochodzących z lasu. Niestety panowała cisza. Nasi przewodnicy próbowali wywabić puszczyka, odtwarzając głos terytorialny samca z magnetofonu. Po pewnym czasie nasza cierpliwość została nagrodzona i mogliśmy usłyszeć pohukiwania. Wszyscy zamilkli i z zaciekawieniem słuchali odzywającego się puszczyka.
Po owocnych, nocnych łowachpowróciliśmy przed Ośrodek Edukacji Leśnej, aby ogrzać się przy ognisku i posilić się upieczoną kiełbaską. Był to również moment, w którym mogliśmy podzielić się swoimi wrażeniami i spędzić czas na rozmowach. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowy dyplom i brelok.
Udział w spotkaniu z miłośnikami sów okazał się inspirujący. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o tych jakże fascynujących i tajemniczych ptakach. Wysoka frekwencja wskazuje także na duże zainteresowanie powyższą tematyką. Wyrażamy chęć uczestnictwa w innych tego typu działaniach.