24 marca br. po raz kolejny gościliśmy w siedzibie Nadleśnictwa Antonin. W ten sobotni wieczór dziewięcioro uczniów naszej szkoły z klas VI i III gimnazjum wzięło udział w akcji edukacyjnej pn. „Noc Sów”.
O godzinie 18:30 spotkaliśmy się w ośrodku edukacji leśnej w Antoninie. Z ramienia organizatorów spotkanie poprowadził Pan Waldemar Blaźniak, który przedstawił zgromadzonym informacje na temat gatunków sów występujących w Polsce, ich biologii, zwyczajów i sposobów ochrony. Nadmienił również, że pomysłodawcą i koordynatorem ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie.
Największą atrakcją tegorocznej akcji był pokaz żywych sów z hodowli sokolnika z Szubina Pana Damiana Kwiatkowskiego. Przedstawił on zgromadzonym kilka gatunków sów: pójdźkę, płomykówkę czarną, puchacza o imieniu Hermiona oraz puszczyka paragwajskiego. Zaproszony gość przedstawił uczestnikom charakterystyczne cechy sów oraz przybliżył pracę sokolnika. Opowiedział o zwyczajach poszczególnych gatunków, ich zachowaniu i wymaganiach w hodowli oraz rodzaju pożywienia. Zdradził sekrety oswajania i tresury tych pięknych ptaków. Chętni i zainteresowani „sowiarze” mogli potrzymać sowę na ręce, osłoniętej specjalną rękawicą, która chroniła przed ogromnymi szponami tego ptaka. Dostarczyło to wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Kiedy zapadła noc i na ciemnym niebie ukazał się księżyc, wyruszyliśmy w teren na nocne „łowy”. Zaopatrzeni w latarki i odblaski, wkroczyliśmy na ścieżkę w rezerwacie „Wydymacz”. Nasz przewodnik próbował wywabić puszczyka za pomocą symulacji dźwiękowej. W skupieniu i ciszy wsłuchiwaliśmy się w odgłosy dobiegające z lasu. Niestety, nie dane nam było usłyszeć puszczyka w jego naturalnym środowisku.
Na zakończenie akcji mogliśmy ogrzać się przy ognisku i posilić kiełbasą z rusztu. Był to moment, w którym mogliśmy podzielić się wrażeniami z udanego spotkania i porozmawiać z innymi uczestnikami. Każda, obecna na spotkaniu osoba, otrzymała okolicznościowy dyplom i odblaskowy brelok w kształcie sowy.