30 listopada uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali tekst dramatu romantycznego, a mianowicie „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza. Rzecz miała miejsce przed południem, jednak uczniowie tak przygotowali scenografię, że można było być przekonanym, iż wszystko odbywa się w nocy.
Gimnazjaliści bardzo sugestywnie przedstawili przesłanie dramatu Mickiewiczowskiego, podkreślając recytacją, a także ruchem scenicznym najważniejsze kwestie semantyczne utworu. Nie obyło się także bez bardzo realnych przywołań dusz zbłąkanych, które zostały – dzięki pomocy żyjących – odprawione tam, gdzie chciały, bowiem prowadzący zapalali „garść kądzieli, kocioł wódki” i „święcone ziele”, by zadość uczynić obrazom ukazanym w dramacie.
Lekcja języka polskiego na pewno na długo zapadnie im w pamięć, tym bardziej, że uczniowie nie tylko nauczyli się na pamięć tekstu, ale także pełniej zrozumieli to, co chciał nam przekazać przed wielu laty Adam Mickiewicz.








