Dużymi krokami zbliża się zima. Gdy temperatura za oknem spadnie poniżej zera to najlepszy czas, aby rozpocząć regularne dokarmianie ptaków. Zima to czas, kiedy ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka. Zanim sami zdecydujemy się
na dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się więcej na temat zasad.
Należy pamiętać o tym, aby robić to regularnie i wykładać karmę w tych samych miejscach podczas całej zimy.
Aby ptakom pomagać, a nie szkodzić należy systematycznie czyścić karmniki z pozostałości ziarna i odchodów. Warto wiedzieć, że ptaki wodne powinny być dokarmiane tylko w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych.
Ptaki odwiedzające karmnik (sikory, kosy kwiczoły, wróble, dzwońce, trznadle i dzięcioły) nie pogardzą surową, ale niesoloną słoniną, łuskanymi orzechami, ziarnami słonecznika, mrożonymi porzeczkami, aronią, owocami dzikiego bzu, suszonymi, drobnymi rodzynkami, płatkami owsianymi czy prosem. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Jeśli zostanie wywieszona słonina, to nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie. Dobrym zwyczajem jest umieszczenie poidełka w pobliżu karmnika poidełka, gdyż ptakom w czasie zimy często brakuje wody.
Dbajmy więc o świeże i zdrowe produkty w naszych karmnikach, abyśmy mogli obserwować licznie odwiedzających nas ptasich gości prze całą zimę.
O tych zasadach pamiętali nasi uczniowie, którzy wiedzą jak dokarmiać ptaki, by nie robić im przy tym krzywdy.
Poniżej link do filmu na temat dokarmiania ptaków. Zachęcamy do obejrzenia.
