10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, Wtedy te sympatyczne zwierzęta śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.
Jeż potrafi nocą ,,przetuptać” nawet 2 km! Swą nocną wędrówkę zaczyna, gdy tylko robi się ciemno, a kończy o świcie. Jeże prowadzą nocny tryb życia dzięki doskonale rozwiniętemu wzrokowi (słuch też mają świetny!). A dokąd tak tuptają? Oczywiście tam, gdzie jest jedzenie! Żywią się dżdżownicami , ślimakami i owadami ale nie pogardzą też płazami, jajami ptaków, grzybami czy owocami. Skoro jesteśmy przy tych ostatnich, warto obalić mit, jakoby jeże nosiły na swych grzbietach jabłka… Zwyczajnie nie są w stanie ,,zarzucić” ich na ,,plecy”.
Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić.
W naszej szkole nasi najmłodsi uczniowie postanowili świętować Dzień Jeża. Poznawali ich zwyczaje oglądając filmy, czytając o zwyczajach i bawili się ucząc.
Jeże uwielbiają skrywać się w liściach, dlatego NIE GRABCIE ICH!
Wykorzystano materiały ze strony: wwf.pl, ekokalendarz.pl